Finnugor Nyelvtudományi Tanszék

Kutatási projektek

Szegedi Tudományegyetem
Finnugor Nyelvtudományi Tanszék
Kutatási projektek

Ezen a honlapon a Finnugor Nyelvtudományi Tanszék kutatási és oktatási projektjeit és tevékenységét gyűjtjük össze. Itt elérhetők a tanszék saját projektjei, továbbá azok a kutatások is, melyek tanszéki részvétellel történtek, valamint az oktatáshoz kapcsolódó projektjeink, publikációink, és a rendszeresen megjelenő tanszéki kiadványaink.

Saját projektek

Etnoszintaxis

Szibériai uráli nyelvek etnoszintaktikai vizsgálata/angolul (NKFI- K129186, 2018-2022). A kutatás szibériai rokon nyelvekben vizsgál elsősorban olyan szintaktikai szerkezeteket, amelyek (ki)alakulása mögött kulturális és/vagy környezeti tényezők azonosíthatók.

tovább...

Heng-On

A Heng-On (Online Historical-Etymological Dictionary of Nganasan) egy hosszú távú projekt első állomása, amelynek célja a szibériai nyelvek szókincsének és annak történeti hátterének feltárása. (OTKA 2012-2015)

tovább...

Manysi

Ezen a honlapon a manysi nyelvhez kötődő kutatásaink, anyagaink érhetők el, úgymint ditranzitív szerkezetek (NKFI, 2012-2016), nominalizáció (NKFI, 2015-2018), valamint manysi szövegek (Munkácsi Bernát gyűjtése, modern manysi szövegek hanganyaggal, valamint Szilágyi Norbert déli manysi honlapja).

tovább...

Evidencialitás az uráli nyelvekben

Az uráli nyelvek evidencialitásának tipológiai szempontú leírása.

tovább...

Együttműködésben megvalósuló kutatási és oktatási projektek

Ob-babel

2009-ben az OUL „Ob-ugor nyelvek: fogalmi szerkezetek, lexikon, konstrukciók, kategóriák” négy egyetem együttműködési kutatási projektjeként indult, hogy online leíró forrásokat és modern nyelvi elemzést biztosítson két rokon és veszélyeztetett obi ugor nyelv számára.

tovább...

Morfológiai elemzők

Részvétel több uráli nyelv morfológiai elemzőjének elkészítésében

tovább...

Infuse

Az INFUSE projekt (Finno-Ugric Studies in Europe>) a 2015/16-os tanévben kezdődött és 3 éven át tartott. A projekt keretében a 8 résztvevő tanszék/intézet saját speciális oktatási és kutatási területüket kínálták a közös program számára, melynek három fő formája jelent meg a 3 év során: téli egyetem, nyári egyetem és e-learning kurzusok.

tovább...

Copius

A COPIUS az Erasmus+ által finanszírozott stratégiai partnerség, lényegében az INFIUSE “folytatása”, amelyet kilenc európai egyetem hozott létre, és amely gyakorlati közösséget alkot az urálisztika tudományágon belül. A Stratégiai Partnerség finanszírozása három évre szól (2018.09.01-2021.08.31).

tovább...

REMODUS

A REMODUS az Erasmus+ által finanszírozott stratégiai partnerség, amelyben immár 10 európai egyetem vesz részt. A Stratégiai Partnerség finanszírozása három évre szól (2021.09.01-2024.08.31).

tovább...

Egyéni részvétel más projektben

Innet

A “Veszélyben a nyelvek” weboldalt az INNET-projekt keretében hozták létre a lengyelországi Adam Mickiewicz University (Poznań) munkatársai. A projekt a 7-es Keretprogram támogatásával a 284415-as számú megállapodás keretében indult Innovative Networking in Infrastructure for Endangered Languages (rövidítése: INNET) címmel 2010 októberétől és 2014 októberéig tart.

tovább...

Uralonet

Az Uralonet egy olyan, kutatásra és oktatásra egyaránt alkalmas adatbázis és kérdezőfelület, melynek az uráli etimológiákat tartalmazó hagyományos, német nyelvű szótár, az Uralisches Etymologisches Wörterbuch, (=UEW, Akadémiai Kiadó 1986–1989) anyaga képezi az alapját.

tovább...

Nganaszan korpusz

A nganaszan nyelv beszélt nyelvi korpusza (NSLC) a “Corpus based grammatical studies on Nganasan” című projekt részeként jött létre (DFG WA3153/2-1, 2014-2017). kutatócsoportban Szeverényi Sándor vett részt.

tovább...

Tananyag, oktatás

Uralisztika

Sipőcz Katalin - Kozmács István (szerk.) 2008: Uralisztika. Szeged, JGYTF Kiadó
(A MEK-en egy korábbi, 2007-ben megjelent változat található meg.)
pdf

Lexikális topológia

Lexikális tipológia
pdf

Kiadványok

Studia uralo-altaica

Studia uralo-altaica
link

Working Papers on Corpus Linguistics

Working Papers on Corpus Linguistics
link

Néprajz és Nyelvtudomány/Nyelvtudomány

Néprajz és Nyelvtudomány/Nyelvtudomány
(egyetemi repozitóriumban kereshető) link

Szvetlana Gyiniszlamova: Vízcsepp

Szvetlana Gyiniszlamova 2008: Vízcsepp. Szeged, JGYTF Kiadó
A könyvhöz hanganyag is készült, mely ezen a linken meghallgatható: link
A kötet pedig elolvasható itt: pdf

Nyelvkönyvek

Mordvin
Komi
Udmurt
Finn
Hanti
Manysi